Gluténmentes élet a mindennapokban egyszerűbb, mint gondolnád

Sokan azt hiszik, hogy milyen rossz lehet azoknak, akik gluténérzékenyek. Sőt, sok gluténérzékeny is azt hiszi, hogy milyen rossz neki. Pedig nem. Ideje továbblépni az önsajnálaton. Miért lenne rossz gluténérzékenynek lenni? Mert nem ehetek glutént? Hát nagy dolog. Majd eszek mást. Amióta kiderült a gluténérzékenységem, azóta olyan jó ételeket eszek, amelyeket sokszor a nem gluténérzékenyek is megirigyelnek. Ezeket az ételeket megosztom veled is, a gluténmentes recepteket itt találod.
Hogyan főzök gluténmentesen?

Az első legalapvetőbb dolog, hogy nincs glutén a konyhában! Sőt, a házban sem!

Innen már egyszerű, ami maradt, abból főzünk. Na jó, kicsit bonyolíthatjuk.

Én mindent alapanyagokból állítok elő. Kész ételt nem veszek, több okból sem. Azt már biztosan tudjátok, hogy élelmiszerként rengeteg szemetet árulnak a boltokban, amelyek tele vannak teljesen felesleges, sok esetben betegséget okozó adalékanyagokkal. Ilyenek a mesterséges ízfokozók, színezékek, állagjavítók, tartósítószerek és még sorolhatnám, de most nem ezekről szól ez a bejegyzés.

A legfontosabb alapanyagok amiket használok, eredendően mentesek a gluténtól. Ilyenek például a zöldségek, gyümölcsök, húsok, tojás. Ezeket is igyekszem a lehető legfrissebben beszerezni, és a legtermészetesebben termesztett növények terméseit, illetve nevelt állatok húsát felhasználni. Például friss májból nagyszerű májkrémet szoktam készíteni, annyira egyszerű és finom. Néha megfőzök egy sonkát, és azt felszeletelve lehet felvágottként fogyasztani. A mindennapi ételünk egyszerűbben elkészíthető, mint hinnénk. De ha még az alapvető fűszernövényeket is meg tudod termelni a kertben vagy akár az erkélyen, akkor gyakorlatilag az alap ételek már elkészíthetőek. Ehhez nincs is mit hozzáfűzni, eddig nincs glutén.

Amihez mindenképpen lisztre van szükség, azt többnyire egyszerűen beszerezhető rizsliszttel vagy hajdinaliszttel készítem. Néhány példát említenék, mint a fasírt, amibe egyszerűen rizslisztet teszek a zsemlemorzsa helyett. A különbséget gyakorlatilag lehetetlen megmondani. Vagy a rántott húst is rizslisztbe forgatom. De a piskótát is kiválóan el lehet készíteni rizsliszttel.

Vannak viszont olyan ételek is, amelyek elkészítése kissé több gyakorlatot igényel. És el is érkeztünk az egyik legfontosabb betevőnkhöz, ami nem más, mint a kenyér és pékáruk. Én kevés kenyeret fogyasztok, hetente egyszer sütök, de azért jó néhány receptet kipróbáltam már. A pékáruknál nem elég csak rizsliszttel helyettesíteni a legfőbb összetevőt, hiszen éppen a glutén teszi a tésztát nyújthatóvá, dagaszthatóvá. És ez a rizslisztből ugye szerencsére hiányzik. És a hajdinából, kölesből, egyéb gluténmentes lisztekből is. Tehát ezt kell pótolni valami olyan anyaggal, ami összetartja, összetapasztja a tésztát. Erre az egyik legalkalmasabb az útifűmaghéj. Vízben elkeverve zselés, kocsonyás szerű anyaggá áll össze. Más vele dolgozni, eléggé ragadós képződmény, de ennek is megvan a módja, hogy boldoguljunk vele. Az egyik tulajdonsága, hogy vizes kézre nem tapad. Így amikor kiveszem a dagasztótálból az ebből készült tésztát, mindig megnedvesítem a kezem, és nem ragad hozzá.

Tehát nem egy akkora kihívás gluténmentesen élni, mint amekkora problémát ebből sokan csinálnak. Mindenféle ételt el lehet készíteni, a tésztafélék kivételével szinte alig van különbség az elkészítés módjában. A tésztafélékkel kapcsolatban egy érdekességként említeném meg, hogy soha nem kívántam a túl sok glutént tartalmazó ételeket, mint a tészták, akár spagetti, lasagna, vagy kelt tészták. Megettem, ha az volt terítéken, azt sem mondanám, hogy nem szerettem, de ha soha nem kaptam volna, sem hiányozott volna. És most sem hiányzik. Érdekes, hogy érzi az ember szervezete, hogy mire van szüksége, csak figyelni kell rá.