Azt hiszem, a krumplit bárki meg tudja főzni. Ja, nem, bocsi, most jutott eszembe egy velem megtörtént eset. Úgyhogy legyen itt a történet, és a főtt krumpli receptje.
A történet:
(Akit nem érdekel, ide kattintva kihagyhatja)
Amikor egy fél éve már főtt virslit ettem mustárral és kenyérrel, úgy döntöttem, hogy ideje feldobni az étrendemet. Elhatároztam tehát, hogy sertéspörköltöt fogok készíteni főtt krumplival. A főtt krumplira ezért is esett a választásom, mert hát ugye egyszerű, és szeretem is. De nem gondoltam, hogy kifog rajtam. Végig is böngésztem az interneten fellelhető recepteket, és addig nem is volt gond, amíg a vízbe kerül a krumpli. De ezután jött a nagy kérdés, amit egyik recept sem említett: Meddig kell a krumplit főzni?
A receptek abban kimerültek, hogy tegyük fel a krumplit főni, és amikor kész, öntsük le róla a vizet. Na jó, de mikor? Merült fel bennem a kérdés. Mivel Dániában éltem egyedül, és többnyire velem hasonló helyzetben járó fiatalokat ismertem, akik főzés tudománya sokszor még a virsli elkészítését sem érte el, ezért Anyukámhoz fordultam segítségért. Fel is hívtam, hogy megkérdezzem. Készséggel bele is kezdett a magyarázatba, hogy:
Ó, drága fiam, mi sem egyszerűbb ennél, hámozd meg a krumplit, vágd fel, engedj bele hideg vizet, és tedd a tűzhelyre főni. Amikor megfőtt, öntsd le róla a vizet, és már kész is.
Na, eddig én is eljutottam két órányi internetes keresgélés után, de mikor van kész? Hány percig kell főzni? Erre jött az egyszerű válasz, ami számomra még bonyolultabbá tette eme egyszerű műveletet, hogy: akkor van kész, amikor a krumpli megpuhul.
Aha. Értem. Köszi. Ekkor kezdtem el azon agyalni, hogy hogyan is tudom a forró víz alatt lévő krumpli keménységi fokát meghatározni. Felvázoltam néhány lehetőséget. Például ha belenyúlok, azáltal az ujjaim között lévő krumpli elmorzsolásával ez könnyen megállapítható lehetne. De mégsem hagyott nyugodni a gondolat, hogy a forró vízbe mártott ujjaim számára ez a művelet valószínűleg kellemetlen mellékhatásokkal járna, így ezt a lehetőséget gyorsan el is vetettem.
A másik, hogy kiszedem a tányérra, és amikor elkezdem enni, rögtön nyilvánvalóvá válik, hogy megfőtt-e vagy sem. Ezzel csak az az aprócska gond akadt, ha nem főtt meg, akkor tegyem az egészet vissza, de akkor is hány percre? Na, szóval a helyzet tovább bonyolódott. Mire Anyukámnak jött az egyszerű válasza, hogy: Fiam, szúrj bele egy villát, és megtudod! Oké, nyugtáztam. Tehát amikor beleszúrok egy villát, akkor kész a krumpli. Mert ebben az esetben ha 2 perccel a tűzhelyre kerülés után szúrom bele, akkor 2 perc alatt kész van?
Nem-nem fiam, pont olyan hülye vagy, mint apád! (Gondolom ezt páran megkaptuk anyánktól) Beleszúrod a villát, ha puha a krumpli, akkor kész, ha kemény, akkor főzd még egy kicsit.
Én valami meghatározott időintervallumra vártam, hogy mégis öt perc, vagy egy óra körül lehet a főzési idő, de ilyet nem kaptam. Úgyhogy kidolgoztam a saját technikámat, hiszen nem fogok a fővő krumpli mellett állni, és percenként villával szurkálni azt.
A krumpli főzési ideje nálam: (Az idő a forrástól számítandó)
- Egyszerű főtt krumpli: 10 perc
- Tört krumpli: 15 perc
- Egészben főtt nagyobb krumpli: 20 perc
Lehetnek kisebb eltérések a krumpli méretétől és fajtájától függően, de ezek az adatok többnyire jól működnek. Néha belefutok, hogy nem fő meg rendesen, az elmúlt két évben egyszer volt ilyen, de összességében elegendő ennyi idő a főtt krumplinak.
Belevalók:
- 1 Kg krumpli
- víz
- 1 kávéskanál só
Elkészítés:
Vegyél elő egy fazekat, amibe belefér a krumpli. Még ne tedd bele, hanem félig engedd fel hideg vízzel. A krumplit hámozd meg, a meghámozott krumplikat tedd a fazék vízbe. Amikor kész vagy a hámozással, vágd nagyjából egyforma darabokra a krumplit. Ha ez is kész, öntsd le róla a vizet, és öblítsd át párszor – hogy az esetlegesen a krumpli héjából belekerült kosz, és a keményítő ami a vizet fehéressé teszi, kimosódjon. Majd engedd fel hideg vízzel úgy, hogy a krumplit kb. egy cm-re ellepje, sózd meg, és mehet a tűzhelyre. Amikor kész, öntsd le róla a vizet, és lehet tálalni.