Rigó Jancsi

Ki is volt Rigó Jancsi?

Rigó Jancsi (1858-1927) az egyik legismertebb cigányprímás volt a századforduló környékén. Igazán ismertté akkor vált, amikor egy párizsi étteremben játszva felfigyelt rá a belga Chimay herceg felesége, a milliomos családból származó Clara Ward, akivel rögtön egymásba is szerettek. Jancsinak sem kellett több, elvált az akkori feleségétől, és összeházasodott Clarával. Ez finoman szólva is kiverte egy-két családnál a biztosítékot, de nem hinném, hogy ez annyira meghatotta volna a fiatalokat, hiszen nagyjából tíz év alatt 8 millió dollárt sikerült elszórakozniuk. Abban az időben, ennyi pénz elköltése mellett szerintem az fordult meg legutoljára a fejükben, hogy mit gondol róluk a család. Ekkorra már gyakorlatilag nemzetközi ismertségre tettek szert, de tudták még fokozni. Klárika nem nagyon bírt magával, és Nápolyban lelépett egy olasz pincérrel. Majd nem sokkal később feleségül ment egy szintén olasz szállodai portáshoz. Mivel a hölgyikét kitagadták a családi örökségből, így kénytelen volt fotómodellkedni élete utolsó éveiben. Jancsi után sem maradt sok anyagi örökség, elszegényedve halt meg New Yorkban, 68 évesen.

És mi köze a süteményhez?

Állítólag egy pesti cukrászdában Rigó Jancsi a szerelmének, Rigó Jancsit vett. Na, ezt így lehetne a legegyszerűbben megfogalmazni. De a csokis, habos süteménynek ekkor még nem ez volt a neve. Ha volt egyáltalán neve. Egy dologban azonban biztosak lehetünk: a cukrász, aki készítette, kiválóan felismerte a név reklámértékét. Az akkori nemzetközi szinten ismert cigányprímásról süteményt elnevezni, mindenképpen jó ötletnek bizonyult. Azt is könnyen el tudom képzelni, hogy a prímás soha nem járt abban a cukrászdában, egyszerűen a süteménynek kellett a marketing, és ki másról neveznék el, mint az ország leghíresebb botrányhőséről.

Belevalók:
Piskóta:
  • 6 tojás
  • 120 gr cukor
  • 120 gr hajdinaliszt
  • 20 gr kakaópor
Krém:
  • 1,5 liter tejszín
  • 150 gr porcukor
  • 50 gr kakaópor
Csokoládé bevonat:
  • 150 gr jó minőségű étcsoki (70-96%-ig, ízlés szerint)
  • 1 evőkanálnyi étolaj
Elkészítés:

Először a piskótát készítsd el. Melegítsd elő a sütőt 180 °C-ra. Egy nagy tepsibe tegyél sütőpapírt, és kend ki vajjal. Két keverőtálra lesz szükség. Az egyikbe a tojás fehérjét, a másikba a sárgáját gondosan szétválasztva üsd bele. Először a fehérjét verd jó kemény habbá robotgéppel. Lehet kézzel is, ha valaki nagyon ráér. (Azért szoktam először a fehérjét felverni, mert ha a fehérjébe sárgája kerül, kevésbé keményedik meg. Így viszont a robotgép egyből mehet a fehérje után a sárgájába, annak nem lesz baja, ha egy kis fehérje kerül bele). A sárgájához add hozzá a 120 gram cukrot, és ezt is célszerű géppel addig keverni, amíg a sárgája fehérebb nem lesz. Azt figyeltem meg, ha nincs megfelelően összekeverve, akkor a piskóta tésztája nem lesz olyan puha. Amikor kész, öntsd össze a sárgáját a felvert fehérjével. (Mindegy, hogy melyiket melyikbe. Kipróbáltam, nincs különbség a végeredményben). Szitáld hozzá a 120 gram hajdinalisztet, és a 20 gram kakaóport. Óvatosan keverd csomómentesre. Lehet robotgéppel is, de a legalacsonyabb fokozaton. A kapott masszát egyenletesen oszlasd szét a tepsiben, és mehet 15 percre a 180 °C-os sütőbe. Sütés közben nem nyitjuk ki a sütőajtót! 12 perc után ki szoktam kapcsolni a sütőt, és a 15. percben nyitom csak ki az ajtaját. Még 5-10 percig a nyitott sütőben hagyom a piskótát, és utána veszem ki, hogy fokozatosabban hűljön le. Amikor lehűlt, vágd ketté keresztben a tésztát. Az egyik fele lesz a Rigó Jancsi alja, a másik a teteje.

A csokoládé megolvasztása könnyűnek tűnik. Az is, de könnyen el is ronthatjuk. A legegyszerűbb beszerezni egy csokoládé olvasztó gépet. Kisebbeket már néhány ezer forintért lehet kapni, nekem is egy ilyen olcsóbb van, évi öt-hatszori használatra kiválóan megfelel. Ha nincs, akkor vízgőz felett. Ügyelj arra, hogy víz ne kerüljön a csokiba, mert attól kicsapódik belőle a kakaóvaj. Az olvasztó tálba tegyél egy evőkanál étolajat, ettől szép fényes lesz a süti teteje. Mehet bele a csokoládé, amit érdemes kisebb darabokra tördelni, hogy hamarabb megolvadjon. Amíg olvad, készítsd el a krémet.

A krém elkészítése igazán egyszerű, de azért itt is van néhány apróság, amire jobb odafigyelni. Ilyen például, hogy a tejszín legyen jól lehűtve felhasználás előtt. A jó hideg, másfél liternyi tejszínt öntsd egy keverőtálba. Nagymértékben gyorsítja a munkát egy robotgép, amivel jó keményre verd fel a tejszínt. Amikor elérted a kívánt keménységet, szitáld hozzá a 150 gram porcukrot, és az 50 gram kakaóport. Ezt is keverd össze, hogy szép homogén krém legyen a végeredmény.

Következő lépésként, a félbevágott piskótalap egyik felére kend rá a krémet, és tedd rá a piskóta másik felét a tetejére. A megolvadt csokival vond be a tetejét, és lassan hagyd megdermedni rajta a csokoládét. (Mielőtt a csoki teljesen megkeményedne, egy késsel be szoktam vágni a tetejét ott, ahol majd fel fogom szeletelni. Így a felvágás során sokkal könnyebb dolgunk lesz).

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.